Agronomiczna orka: zalety

Orka jest metodą uprawy roli stosowaną od bardzo dawna. W ostatnich latach zyskała wprawdzie konkurencję w postaci upraw bezorkowych, jednak nadal jest powszechnie stosowana. Wciąż pozostaje metodą dominującą – rolnicy wybierają ją chętniej z uwagi na szereg zalet. Na czym polega taka uprawa roli? Jakie przynosi korzyści i jakiego sprzętu wymaga jej prowadzenie? Wyjaśniamy.

Charakterystyka uprawy orkowej

Uprawa orkowa gleby jest określana jako tradycyjna. To dlatego, że jest stosowana od stuleci, chociaż w tym czasie przeszła liczne zmiany. Jej specyfiką jest zastosowanie pługa – to podstawowe narzędzie uprawowe. Pług ma bardzo długą historię, gdyż najstarsze ślady jego istnienia pochodzą sprzed 5500 lat. Jednak tamte prymitywne konstrukcje w niewielkim stopniu przypominają te współczesne. Nowoczesne pługi są znacznie rozbudowane i ciągnione przez traktory, a nie przez ludzi ani zwierzęta.

 

Uprawa gleby za pomocą pługa polega na odcinaniu skiby od calizny, odwracaniu jej i przerzucaniu do sąsiedniej bruzdy. Takie możliwości daje przemyślana konstrukcja pługa, który składa się z korpusu, lemiesza i odkładnicy. Nowoczesne pługi są wyposażone w kilka takich zespołów. Dlatego podczas jednego przejazdu ciągnikiem jest wykonywanych wiele bruzd.

Zalety uprawy orkowej

Uprawa orkowa ma zarówno zalety, jak i wady. O wyższości tych pierwszych świadczy jednak fakt, że metoda jest stosowana od tysięcy lat wciąż z takim samym powodzeniem. Nie bez znaczenia jest tu unowocześnienie pługów. Ich konstrukcja i kształty gwarantują optymalne efekty zabiegów agrotechnicznych. Wśród zalet uprawy orkowej można wymienić:

  • efektywne napowietrzenie oraz spulchnienie gleby w warstwie ornej,
  • staranne przykrycie glebą resztek pożniwnych,
  • ograniczenie dalszego wzrostu chwastów i samosiewów przez ich przykrycie,
  • przemieszczenie nawozów mineralnych i organicznych do głębszych warstw gleby,
  • zmniejszenie liczby patogenów i szkodników upraw.

 

Wymienione korzyści sprzyjają tworzeniu lepszych warunków do rozwoju roślin uprawnych już od momentu wysiewu ziarna. Uprawa orkowa jest także sprzymierzeńcem w walce z chwastami i innymi szkodnikami biologicznymi. Pozwala przy tym ograniczyć liczbę zabiegów agrotechnicznych oraz ilość stosowanych środków ochrony roślin.

Zalety i korzyści agronomiczne orki

Po długim czasie, często odrzucana orka powraca na pola, gdyż w rozsądny sposób umożliwia ona w czasie jednego przejazdu uzyskać wiele korzyści i zalet dla gleby.

Struktura gleby
Orka umożliwia poprawę struktury gleby.
Poprzez odwracanie i rozluźnianie gleby, orka umożliwia napowietrzenie gleby oraz obieg wody.
Następujące potem działania mrozu i rozmrażania wody umożliwiają tworzenie struktury gleby lepiej dostosowanej do uprawy.
Orka jest etapem, który ułatwia efektywne przygotowanie warstwy siewnej.

Pługi półzawieszane Struktura gleby Gregoire Besson

Wprowadzenie materii organicznej do gleby
Wykonanie orki umożliwia wprowadzenie do gleby materii organicznej (obornika, gnojowicy, resztek roślinnych, międzyplonów, traw…).
Orka umożliwia uzyskanie lepszego rozmieszczenia korzeni przyszłej uprawy oraz przemieścić mało mobilne pierwiastki (fosfor, potas…).
Mieszając wszystkie te elementy z dużą ilością gleby, orka doprowadza glebę do dobrego stanu sprawności dla rozwoju przyszłych upraw.

Pługi półzawieszane Wprowadzenie materii organicznej do gleby Gregoire Besson

Odchwaszczanie
Orka umożliwia przykrycie nasion chwastów na wystarczającą głębokość, aby nie mogły zakiełkować a przez to i nie konkurować z uprawą główną.
Umożliwia to mechaniczne oczyszczenie powierzchni gleby oraz pozwala obniżyć koszty związane z nakładami na nawozy i środki ochrony roślin. Akcja chemiczna nie jest konieczna.

Pługi półzawieszane Odchwaszczanie Gregoire Besson

Obieg wody
Orka umożliwia lepsze wsiąkanie wody w glebę i jej wolny obieg, ogranicza również retencję wody.
Obieg wody ma miejsce w środku warstw pośrednich i głębokich gleby, woda nie tworzy zaskorupiania się gleby, unika się erozji na powierzchni gleby, która teraz zawiera składniki odżywcze.

Pługi półzawieszane Obieg wody Gregoire Besson

Zjawiska klimatyczne
W przypadku suszy lub w przypadku obfitych opadów deszczu, które uniemożliwiają wysiew uprawy techniką uproszczoną, orka staje się prawdziwym rozwiązaniem.
Doprowadzając do jednorodnego i zrównoważonego poziomu wilgotności w różnych warstwach gleby, siew staje się możliwy nawet w skomplikowanych warunkach.

Pługi półzawieszane Zjawiska klimatyczne Gregoire Besson

Mineralizacja
Dzięki uwięzieniu azotu w glebie, orka sprawia, że jest on mniej ulotny i przyspiesza mineralizację.
Dostępny azot przyspiesza rozkładanie się materii organicznych. Staje się również bardziej dostępny dla przyszłej uprawy.

Dowiedz się więcej o wiosennej orce, przeczytaj artykuł: Wiosenna orka – pod jakie uprawy orać pole? 

Jeśli uprawa orkowa, to tylko dobrym pługiem

Orka agrotechniczna niestety ma również wady, które mogą skłaniać rolników do przechodzenia na system uprawy bezpłużnej. Najczęściej wymienia się wśród nich małą wydajność zabiegu przy dużym wydatku energetycznym oraz zaburzenie aktywności biologicznej gleby. Jednak wcale nie trzeba rezygnować ze stosowania pługa, aby uniknąć tych problemów. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie maszyny. Doskonałym wyborem będą pługi marki Gregoire Besson – model Voyager. Wyróżniają się one nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które gwarantują dobre efekty pracy. Zaliczają się do nich między innymi:

  • płynne i łagodne obracanie pługa także w punkcie kołysania,
  • tylny podnośnik z siłownikiem, który ułatwia manewrowanie na końcu pola,
  • optymalna zwrotność przedniej przegubowej ramy,
  • obniżony środek ciężkości i bezpieczne manewry dzięki ramie w kształcie litery Z,
  • możliwość wbudowania siłownika, który skompensuje przeniesienie obciążenia,
  • hydrauliczny wysuw pługa,
  • łatwe ustawienie głębokości roboczej w 3 miejscach,
  • 6-funkcyjny wybieracz hydrauliczny,
  • łatwe ustawienie kierunku pługa.

 

Pług Gregoire Besson – Voyager doskonale zdaje egzamin podczas przygotowania warstwy gleby pod orkę siewną oraz w trakcie tej przedzimowej. Maszyna może być wyposażona w kilka typów okładnic, przedłużek, listew ścinających i innych elementów, dzięki którym zyskuje indywidualne cechy. Pozwala to na jej przygotowanie do prac na każdym typie gruntu.