Bezpieczne żniwa: o czym musisz pamiętać?
Żniwa to wyjątkowo gorący okres w każdym gospodarstwie rolnym. Wynika to z dużej ilości pracy, którą trzeba wykonać pod presją czasu. W takich warunkach często zapomina się o drobiazgach lub postępuje niezgodnie z zasadami, chcąc maksymalnie przyspieszyć i usprawnić wykonanie zadań. Nieostrożność czy działanie bez zastanowienia prowadzą do wypadków, których w okresie żniw jest sporo. Na co zwracać uwagę, aby ich uniknąć?
Uwaga na dzieci!
Najwięcej wypadków, jakie zdarzają się podczas żniw, zachodzi z udziałem dzieci. Maluchy nie mają wystarczająco rozwiniętej wyobraźni, a często też wiedzy na temat zagrożenia, jakie stwarza pracujący kombajn czy traktor z ładowaczem. Kuszące zapachem siano skłania do chowania się w nim lub nawet do krótkiej drzemki. Dziecko jest niewidoczne w stogu i łatwo może dojść do jego zranienia.
Wyobraźnią powinni też wykazać się dorośli, którzy zabierają pociechy na pole. Ich obowiązkiem jest zapewnienie dziecku opieki na czas prac polowych, chociażby w lokalnym przedszkolu lub u bliskiego krewnego. Szczególnie niebezpieczne jest dopuszczanie nieletnich do udziału w zbiórce plonów. Brak doświadczenia i wprawy to pierwszy krok do poważnego wypadku.
Właściwe mocowanie ładunków
Jednym z powodów niebezpiecznych zdarzeń, jakie mają miejsce podczas żniw, jest niewłaściwe ładowanie i transportowanie plonów. Rolnicy, chcąc przyspieszyć zwózkę z pola lub zaoszczędzić jeden kurs traktorem, mają zwyczaj przeładowywania przyczep. Ładunki nie są też właściwie mocowane, co prowadzi do ich spadania, a nawet do wywracania przyczepy.
Jazda tylko w kabinie
Niebezpieczną praktyką jest jazda na belach słomy. W takim miejscu trudno pewny uchwyt, więc kiedy traktor podskoczy na nierówności, upadek z dużej wysokości jest bardzo prawdopodobny. Dorośli rolnicy mają też zwyczaj jazdy na zaczepach maszyn, błotnikach ciągników, pomoście roboczym kombajnu i w innych takich miejscach.
Obowiązkowa trzeźwość podczas prac polowych
Wielu osobom wydaje się, że wypicie jednego piwa „na ochłodę” przy intensywnej pracy poprawi wydajności i przyniesie ulgę. W rzeczywistości prowadzenie ciągnika czy kombajnu po polu po alkoholu jest równie niebezpieczne jak jazda samochodem w ruchu ulicznym „pod wpływem”. Im więcej promili we krwi, tym trudniej o koncentrację i szybką reakcję, gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego. Dlatego do ochłodzenia się warto wybrać wodę, a świętowanie i alkohol pozostawić na zakończenie dnia.
Nie igraj z ogniem!
W sezonie letnim, podczas żniw niezwykle łatwo o zaprószenie ognia, np. z silnika kombajnu, co może przynieść tragiczne skutki. Gdy dojdzie do tego niebezpiecznego zdarzenia, niezwłocznie zapobiegaj dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Jeśli płomień jest niewielki, wystarczy gaśnica, która obowiązkowo powinna znajdować się na wyposażeniu kombajnu. W sytuacji, gdy próba samodzielnego ugaszenia pożaru nie przynosi efektu, należy bezwzględnie wezwać straż pożarną.
Równie ważne jest, aby na polu pod żadnym pozorem nie palić papierosów.
Sprawna maszyna to podstawa
Bezpieczne żniwa zależą też od sprawności maszyny. Nawet drobne uszkodzenia mogą zakończyć się tym, że kombajn czy traktor stanie na polu i trzeba będzie wstrzymać prace do jego naprawy. Oddanie maszyny do profesjonalnego serwisu maszyn rolniczych, np. SarnaAgro pozwoli usunąć wszelkie nieprawidłowości, przeprowadzić smarowanie ruchomych części i wymienić uszczelki czy filtry. Tak przygotowany sprzęt z pewnością będzie pracował bezawaryjnie przez całe żniwa.
Jeśli naprawa, to z wyłączonym silnikiem
Może się zdarzyć, że nawet najlepiej przygotowany sprzęt żniwny zawiedzie podczas pracy. Powód może być banalny, jak chociażby zacięcie mechanizmu wciągniętą w niego wiązką roślin. Drobne usterki nie wymagają obecności serwisanta i rolnik może je wykonać samodzielnie. Niezwykle istotne jest jednak, aby przed podjęciem jakichkolwiek czynności wyłączyć maszynę. Usuwanie usterek przy włączonym silniku może się skończyć uszkodzeniem ciała, a nawet wciągnięciem ręki w mechanizm. Nie można też maszyny smarować czy wymieniać w niej noży lub innych elementów podczas pracy. Po wyłączeniu silnika należy też odczekać chwilę, aby ruchome części urządzenia się zatrzymały.