Jaki ciągnik rolniczy kupić? Czy istnieje uniwersalny sprzęt?

Planujesz zakup ciągnika rolniczego i zastanawiasz się, jaki model najlepiej wpisze się w Twoje potrzeby? To szczególnie trudna decyzja, jeśli maszyna ma Ci służyć do różnych zadań. Czy zatem istnieje uniwersalny sprzęt, który sprawdzi się podczas siewu, rozrzutu obornika, wykonywania oprysków i innych prac polowych? Sprawdź, co obecnie oferuje rynek.

Jak wybrać odpowiedni ciągnik?

Maszyna musi być dopasowana do konkretnych potrzeb. Warto dobrze przemyśleć wybór urządzenia, ponieważ takiego zakupu zwykle dokonuje się raz na co najmniej kilka lat. Ponadto ciągnik rolniczy jest przeważnie najważniejszym sprzętem w gospodarstwie, dlatego taką inwestycję trzeba dobrze zaplanować i nie podejmować pochopnych działań.

Przede wszystkim należy więc wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • powierzchnia gospodarstwa,
  • rodzaj wykonywanych prac,
  • rodzaj gleby,
  • typ sprzętu agrotechnicznego, którego masz zamiar używać wraz z ciągnikiem.

Liczba obrabianych hektarów jest najważniejszym kryterium wyboru. Od niej powinno się uzależnić moc silnika ciągnika rolniczego. Przyjmuje się, że na terenie od 20 do 45 ha sprawdzi się sprzęt o mocy 80-120 kW (czyli około 150 KM). Na większych obszarach trzeba jednak postawić na silniejsze jednostki – do prac przeprowadzanych na 100-hektarowym polu trzeba dysponować maszyną co najmniej 300-, a nawet 400-konną. Maszyny o tak dużej mocy oferuje między innymi znany na całym świecie producent Massey Ferguson.

A zatem powierzchnia powinna stanowić główny wskaźnik podczas wyboru modelu ciągnika. Co jeszcze jest istotne?

Rodzaj wykonywanych prac

Rodzaj wykonywanych prac wiąże się bezpośrednio z ostatnim punktem, czyli typem wykorzystywanych maszyn. Przed zakupem konkretnego pojazdu, upewnij się zatem, że jest on przystosowany do łączenia ze sprzętem, jakiego używasz.

Typ gleby

Typ gleby wpływa z kolei na to, jakie opony są rekomendowane na danym obszarze. Prawidłowo dobrane ogumienie nie niszczy gruntu, a także porusza się po nim sprawnie i bez przestojów.

Wyposażenie kabiny

MF 8SOprócz kwestii czysto technicznych warto również uwzględnić typ kabiny i jej wyposażenie. To ważna kwestia. W pojeździe spędza się przecież wiele godzin w zmiennych warunkach atmosferycznych, bardzo często podczas upałów. Upewnij się więc, że kabina w modelu ciągnika, który Cię interesuje, jest klimatyzowana i wyciszona (dla zdrowia i bezpieczeństwa operatora hałas nie powinien przekraczać 70 dB.). Niezbędny będzie także wygodny fotel z podłokietnikami, regulowane położenie kierownicy i wystarczająca liczba schowków.

Czy istnieją ciągniki uniwersalne?

Ciągniki rolnicze, z samej swojej specyfiki, są maszynami uniwersalnymi. Służą w końcu do wielu prac rolnych, a przy tym umożliwiają łączenie ich z różnego typu sprzętem agrotechnicznym, takim jak:

  • pług,
  • siewnik,
  • kosiarka,
  • opryskiwacz,
  • ładowacz,
  • wycinak do kiszonki.

Jeśli więc używasz ciągnika do wielu różnych prac (zwykle jest to praktykowane w mniejszych gospodarstwach), upewnij się, że maszyna, która Cię interesuje, spełnia wszystkie wymagania.

O uniwersalności danego urządzenia może świadczyć również wielobiegowa skrzynia biegów. Im więcej przełożeń, tym większa precyzja pracy, co jest istotne podczas wykonywania wielu różnych zadań przy użyciu tego samego sprzętu. Warto także zwrócić uwagę na łatwość podłączania sprzętu do pojazdu. To pozwala oszczędzić czas i wysiłek operatora.

A zatem, choć zawsze warto dobierać model urządzenia do konkretnych potrzeb, wiele ciągników rolniczych bardzo dobrze sprawdzi się w roli maszyn uniwersalnych. W ich produkcji przoduje w szczególności Massey Fergusson, który jest ceniony zarówno w dużych gospodarstwach, jak i tych mniejszych.