Kupno prasy rolniczej od ręki. O czym pamiętać?

Planujesz zakup prasy zwijającej? Takie urządzenie powinno być dopasowane do konkretnych potrzeb pojawiających w Twoim gospodarstwie. Zobacz, na co zwracać uwagę, przeglądając oferty maszyn oraz co lepiej wybrać – prasę zmienno- czy stałorolującą.

Jak wybrać dobrą prasę rolniczą?

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które warto zastosować przed wyborem konkretnego modelu prasy zwijającej. Zobacz, na jakie kwestie zwracać szczególną uwagę.

  • Wielkość i wydajność – urządzenie powinno mieć odpowiednie parametry, aby sprostać określonym potrzebom. Zastanów się nad ilością siana lub słomy, jaką planujesz zbierać oraz nad tym, jak często będziesz korzystać z prasy. Wybierz maszynę o odpowiedniej wydajności, aby zwiększyć produktywność pracy.

  • Typ zwijania – określ, czy interesuje Cię system zwijania bel w kostkę, czy w rolę. Jeśli wybierzesz drugą opcję, rozważ, czy lepiej sprawdzi się prasa zmienno- czy stało rolująca.

  • System zbierania i podawania materiału – sprawdź, jak maszyna zbiera materiał, czy ma pasy podające lub system wahadłowy. Upewnij się, że układ działa sprawnie i jest niezawodny.

  • Jakość wykonania – staraj się wybierać urządzenia od renomowanych producentów. Solidna konstrukcja i trwałe komponenty są kluczowe dla bezawaryjności i długotrwałego użytkowania maszyny.

  • Łatwość obsługi – wybierz model, który jest łatwy w obsłudze. Umiejętność posługiwania się maszyną przez operatora jest kluczowa dla efektywnej pracy i minimalizowania błędów.

  • Serwis i wsparcie techniczne – sprawdź, czy producent oferuje obsługę serwisową i wsparcie techniczne. Ważny jest też dostęp do części zamiennych i pewność, że w przypadku awarii możesz liczyć na szybką naprawę, aby zminimalizować przestoje.

To ogólne zasady, które warto brać pod uwagę, planując zakup prasy rolniczej od ręki. Przyjrzyj się także, jak dobierać takie urządzenie do konkretnych potrzeb.

Prasa stało- czy zmiennokomorowa?

To ważna kwestia, którą należy rozważyć przed zakupem urządzenia. Sprawdź, czym różnią się od siebie oba warianty maszyny.

W prasach stałokomorowych komora zwijania ma zawsze taką samą objętość, a zwiększająca się ilość materiału wewnątrz powoduje wzrost jego zagęszczenia. W rezultacie uzyskuje się luźniejszy i bardziej nieuporządkowany rdzeń beli i mocno zbite wierzchnie warstwy. Z punktu widzenia działania maszyny podczas formowania beli wyraźnie zwiększa się obciążenie silnika ciągnika w końcowej fazie.

Zaletami pras stałokomorowych jest prosta konstrukcja i niższe koszty zakupu i eksploatacji. Ich wady to jednak ograniczona wydajność, możliwość formowania bel tylko w jednym rozmiarze (zazwyczaj o średnicy 1,2 lub 1,5 m) oraz niewielka gęstość prasowanego materiału.

Komora zwijająca pras zmiennokomorowych wygląda natomiast inaczej. Tworzy ją układ pasów lub łańcuchy połączone poprzecznymi belkami. W początkowej fazie tworzenia beli ma ona średnicę nieprzekraczającą 0,5 m. W trakcie dostarczania coraz większej ilości materiału do wewnątrz objętość komory się zwiększa. Dzięki temu można utrzymać taki sam stopień zagęszczenia masy w całym przekroju beli.

Prasy zmiennokomorowe to wyższa wydajność, lepsze zagęszczenie materiału roślinnego, a także możliwość regulacji średnicy bel, zazwyczaj w zakresie od 0,5 do 1,5–1,8 m. Ich wadą jest z kolei wyższe zapotrzebowanie na moc.

Prasa zmiennokomorowa Massey Ferguson – sprawdzony wybór

Szukasz modeli, które Cię nie zawiodą? Są nim z pewnością zmiennokomorowe prasy rolujące Massey Ferguson RB 4160V i RB 4180V. To maszyny zbudowane na tej samej platformie, które tworzą bele o średnicy 1,60 m lub 1,80 m (w zależności od modeli). Są wyposażone w opatentowany system formowania z układem stałego nacisku CPS. Łączy on w sobie działanie hydrauliczne i sprężynowe, zapewniając jednorodne bele o wysokim stopniu zagęszczenia.

Nowa linia zmiennokomorowych pras rolujących MF oferuje rolnikom najlepsze rozwiązania – przekonaj się sam.