Maszyny rolnicze 2023 – zamów z odpowiednim wyprzedzeniem

Kalendarz prac polowych zazwyczaj obfituje w zadania do wykonania, a przeprowadzanie oprysków, nawożenie czy przygotowanie gleby do siewu są corocznym standardem. Zmienić może się jednak rodzaj prowadzonej uprawy. Nieco rzadziej zdarza się przekwalifikowanie hodowli, jednak nawet zamiana bydła mlecznego na mięsne wymaga innych zabiegów, maszyn i urządzeń. O ich zakupie warto pomyśleć zimą.

Kiedy niezbędny jest zakup maszyny rolniczej?

Prowadzenie plantacji wymaga stosowania określonych zasad, dzięki którym uprawa będzie efektywna i zagwarantuje sukces. Jednym z częstych rozwiązań jest tzw. płodozmian, czyli zastępowanie jednej rośliny inną, o odmiennych wymaganiach glebowych i żywieniowych. Dzięki temu podłoże nie wyjaławia się i ma czas na regenerację zasobów. Podjęcie decyzji o uprawie buraków w miejscu żyta czy kapusty na uprzednim polu kukurydzy wymaga użycia innych maszyn rolniczych np. kombajnu buraczanego zamiast zbożowego.

 

Innym powodem, dla którego właściciel gospodarstwa rolnego przegląda oferty sprzętu, jest wyeksploatowanie dotychczas wykorzystywanych maszyn. Wielu rolników – z myślą o oszczędnościach – decyduje się na zakup urządzeń używanych, często już po sporych przejściach. Inni korzystają z maszyn wynajmowanych na czas prac polowych, jednak chcą uniezależnić się od oferujących je firm i zainwestować we własny sprzęt. Decyzja o zakupie oznacza poszukiwania sprzętu, zapoznawanie się z jego parametrami technicznymi czy cenami. Wiele osób odkłada jednak taką decyzję na wiosnę. Czy jest to dobry pomysł?

Jeśli zakup nowej maszyny, to zimą

Oferta maszyn rolniczych teoretycznie jest taka sama przez cały rok. Większość inwestorów nie bierze jednak pod uwagę faktu, że na zakup decydują się też setki innych klientów. Siewnik czy kombajn zbożowy nie jest bochenkiem chleba, który po prostu można wziąć z półki, a następnie zapłacić za niego przy kasie. Maszyny rolnicze wielu producentów, które są oferowane przez naszą firmę, są dostępne w ograniczonej ilości. Sprowadzenie kolejnych wymaga czasu.

 

Jeśli oferta maszyn na 2023 rok budzi Twoje zainteresowanie, warto podjąć decyzję o zakupie już teraz. Dzięki temu zyskasz wymierne korzyści i unikniesz ewentualnych problemów. Przekładając zakup na wiosnę, możesz spotkać się z przykrymi niespodziankami:

  • istnieje duże prawdopodobieństwo, że maszyny cieszące się renomą będą trudniej dostępne,
  • przy dużym zainteresowaniu sprzętem sprowadzenie siewnika czy kultywatora może trwać dłużej,
  • ze względu na wysoki popyt producenci wiosną mogą podnosić ceny maszyn.

Szybszy zakup to więcej czasu na decyzję

Jednym z powodów, dla których warto zainteresować się maszynami rolniczymi z oferty na 2023 rok, jest znacznie dłuższy czas na podjęcie decyzji. Nawet jeśli taki wydatek jest planowany na marzec, zanim go sfinalizujesz, możesz lepiej poznać dostępne produkty, zapoznać się z markami i producentami, a przede wszystkim poszukać opinii na ich temat. Wiadomo, że najlepszym i najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy są użytkownicy. Dlatego będziesz mieć 2-3 miesiące na podpytanie znajomych, zdobycie informacji o sprawdzonym serwisem maszyn czy też przegląd Internetu.

 

Mając czas na poszukiwania, zyskujesz szansę na dobranie idealnej maszyny do twoich potrzeb i możliwości finansowych. Możesz też natychmiast zareagować, jeśli zauważysz choćby niewielką tendencję do wzrostu cen.

 

Oferta maszyn rolniczych na 2023 rok dostępnych w sprzedaży firmy Sarna już teraz jest bardzo bogata. Obejmuje sprzęt kilkunastu znanych marek, w tym: Massey Ferguson, Bednar, Sulky, Hardi, Wielton i wielu innych.