Chociaż maszyny rolnicze kojarzą się głównie z wykonywaniem prac polowych przewidzianych w kalendarzu rolnika, niektóre z nich wykonują też inne zadania. Do grona tych najbardziej wielofunkcyjnych i stosowanych w bardzo szerokim zakresie zalicza się ciągnik. Jest on siłą napędową dla wielu rodzajów sprzętu. Jedną z funkcji, które może pełnić ten pojazd, jest również odśnieżanie terenu gospodarstwa i okolicznych dróg. O czym warto pamiętać, przygotowując maszynę do wykonywania takiej pracy?

Odśnieżanie jako obowiązek gospodarza

Mogłoby się wydawać, że odśnieżanie terenu gospodarstwa rolnego i prowadzących do niego dróg jest wykonywane tylko z myślą o komforcie poruszania się. Na rozległych, otwartych przestrzeniach śnieg utrzymuje się dłużej, a dotarcie zimą do budynków gospodarskich samochodem osobowym może skutkować zakopaniem się w śniegu. Jednak nie wszyscy rolnicy zdają sobie sprawę, że zapewnienie wygodnego i bezpiecznego dojazdu do posesji jest też ich prawnym obowiązkiem.

Jeśli na podlegającym im terenie dojdzie do wypadku z uszkodzeniem ciała, to oni ponoszą pełną odpowiedzialność za to zdarzenie i z ich polisy jest wypłacane odszkodowanie. Skoro istnieje takie ryzyko, warto odśnieżać – tak, aby było ono jak najmniejsze.

Inną kwestią jest bezpieczeństwo rolnika, który przeprowadza odśnieżanie własnym ciągnikiem. Na rynku jest dostępnych wiele traktorków przeznaczonych do wykonywania tego zadania, jednak nie wszystkie poradzą sobie z dużym terenem. Często też bezcelowe jest inwestowanie w nową maszynę, przeznaczoną tylko do usuwania śniegu, skoro ciągnik stoi pod dachem niewykorzystany. Warto też pamiętać, że usługowe odśnieżanie może być jednym ze sposobów na zarobienie przez rolnika dodatkowych pieniędzy. Taką możliwość stwarzają mu odpowiednie przepisy.

Jak przygotować się do zimowego odśnieżania traktorem?

Przede wszystkim planowanie zimowego odśnieżania ciągnikiem wymaga zakupu lub wypożyczenia odpowiedniego wyposażenia. Niezbędny będzie pług śnieżny lub listwa zgarniająca. Potrzebne będą też dodatkowe środki i materiały wspomagające usuwanie warstwy śniegu i lodu. Zalecane jest między innymi rozsypywanie grubokrystalicznej soli wzbogaconej domieszką antypoślizgową. Jest to drobno pokruszony materiał skalny, który na odśnieżonej powierzchni tworzy specjalną warstwę stanowiącą opór dla opon samochodów czy butów.

Planując zimowe odśnieżanie traktorem, trzeba też pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu i wyposażeniu kabiny ciągnika. Warto pamiętać, że jego kierowca musi spędzić kilka godzin, siedząc w jednym miejscu, w niewielkiej przestrzeni. Ponieważ nie ma tam zbyt wielu możliwości ruchu, operator jest szczególnie narażony na przemarznięcie. Zimowe wyposażenie kabiny traktora powinno zatem obejmować:

  • wygodny fotel kierowcy, najlepiej dobrze amortyzowany, aby wielogodzinna praca na siedząco nie przyczyniała się do bólu kręgosłupa;
  • system ogrzewania wnętrza kabiny – poza tradycyjnymi rozwiązaniami, ciekawe i godne uwagi jest też ogrzewanie postojowe dostosowane specjalnie do ciągnika rolniczego; zagwarantuje ono produkcję ciepła nie tylko podczas jazdy, ale również wtedy, gdy rolnik zrobi sobie małą przerwę na posiłek;
  • zewnętrzną kamerę z podglądem wewnątrz kabiny – umożliwi ona obserwację odśnieżanego terenu czy drogi bez konieczności wysiadania z ciągnika i wypuszczania cennego ciepła.

Poza przygotowaniem kabiny do odśnieżania warto też pomyśleć o zakupie odpowiednich zimowych opon do ciągnika. Charakteryzują się one znacznie bogatszą strukturą bieżnika, a przede wszystkim dużą ilością kryształków czepnych i lamelek. Alternatywą dla inwestycji w drogie opony może być nabycie łańcuchów śnieżnych na koła. Ograniczą one ślizganie się pojazdu po ubitym śniegu i lodzie.

Bardzo ważne jest też skontrolowanie szyb w kabinie i usunięcie z nich wszelkich mikropęknięć. Podczas odśnieżania w zimowych warunkach mogą one być powodem całkowitego rozpadu szyby ciągnika.