Optymalizacja kosztów w gospodarstwie rolnym

W dużych gospodarstwach rolnych stosuje się różne rozwiązania, które pozwalają na zwiększenie wydajności pracy przy jednoczesnym ograniczeniu ponoszonych kosztów. Wśród systemów tego typu można wyróżnić te, które usprawniają kierowanie maszynami rolniczymi. Co warto o nich wiedzieć?

Systemy nawigacji do maszyn rolniczych

Współczesne systemy nawigacji, takie jak Massey Ferguson, pozwalają na prowadzenie pojazdu bez użycia rąk. Takie rozwiązanie umożliwia zachowanie odpowiedniego toru jazdy, co zwiększa wydajność pracy. Użytkownik może samodzielnie wybrać poziom dokładności – poniżej metra, decymetra czy nawet centymetra. W ten sposób istnieje opcja szybkiego wyeliminowania błędów ludzkich, które powodują obniżenie wydajności pracy i zwiększenie kosztów.

Systemy nawigacji sprawdzają się doskonale podczas wykonywania różnych prac. Łączą się najlepiej z ciągnikami rolniczymi, które stanowią podstawowe wyposażenie gospodarstwa rolnego. Mogą być wykorzystywane w trakcie przygotowywania gruntu przed sezonem, wysiewu nasion czy oprysku roślin. Są stosowane przez cały rok, usprawniając zadania z wykorzystaniem różnego osprzętu.

Różne rodzaje odbiorników

Na rynku znaleźć można różne modele odbiorników, co pozwala na dopasowanie ich do potrzeb danego użytkownika. Niektóre z nich zapewniają skalowaną dokładność dzięki obsłudze EGNOS/WAAS, TerraStar-L i TerraStar-C PRO Correction Services oraz RTK. Wyposażono je w obudowę typu „wszystko w jednym”, co zwiększa ich funkcjonalność i pozwala na zachowanie kompaktowych gabarytów.

Istnieją też odbiorniki bazujące na sygnałach korekcyjnych, jak np. EGNOS/WAAS lub RangePoint RTX™. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z systemu w połączeniu z technologiami, które były dotychczas stosowane w danym gospodarstwie. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien zależeć przede wszystkim od potrzeb właściciela gospodarstwa rolnego i stosowanych przez niego urządzeń. 

Dlaczego warto postawić na systemy optymalizujące pracę?

Systemy optymalizujące pracę pozwalają na wyeliminowanie błędów ludzkich, które często są powodem podniesienia kosztów prac i zmniejszenia ich wydajności. Dzięki nim najważniejsze maszyny w gospodarstwie rolnym mogą działać automatycznie. Systemy nawigacji sprawdzają się doskonale przede wszystkim w przypadku dużych pól. Pozwalają ułatwić prace, które często trwają co najmniej kilka godzin.

Współczesne systemy optymalizacji pracy w gospodarstwie rolnym są projektowane w taki sposób, by nie tylko pozwalały na automatyzowanie działania maszyn, lecz także zbieranie najważniejszych danych. Na tej podstawie można analizować parametry urządzenia w trakcie wykonywania konkretnych zadań, co umożliwia jeszcze skuteczniejsze optymalizowanie kosztów. Wiele programów tego typu można łączyć z innymi technologiami, tworząc sprawnie działający system.

Jakie oszczędności przynoszą systemy?

Każde gospodarstwo rolne jest inne, dlatego oszczędności związane z zastosowaniem wspomnianych systemów różnią się w zależności od przedsiębiorstwa i charakteru jego działania. W skali roku wydatki związane z przygotowaniem terenu i pielęgnacją uprawianych roślin mogą zmniejszyć się o co najmniej kilka tysięcy złotych. Współczesne systemy pozwalają przede wszystkim na oszczędność czasu, co ma ogromne znaczenie w trakcie uprawy. Trzeba bowiem pamiętać, że poszczególne zabiegi pielęgnacyjne muszą być wykonywane w konkretnym momencie, przy określonej pogodzie. Oszczędność czasu pośrednio wpływa więc na jakość plonów.