Przegląd i konserwacja ciągnika przed zimą
Nie jest tajemnicą, że odpowiednie dbanie o sprzęt gwarantuje jego znacznie dłuższą żywotność i mniejszą awaryjność. Dotyczy to również ciągnika rolniczego. Dbanie o traktor jest tym ważniejsze, że jest to maszyna uniwersalna, wielofunkcyjna i niezbędna w gospodarstwie. Jej każda usterka zatrzymuje większość prac agrotechnicznych, co z kolei wpływa na wartość plonów. Jak przygotować ciągnik do zimy?
Wykorzystanie traktora zimą
Chociaż rolnik pracuje w gospodarstwie przez cały rok, praca na polu ma charakter sezonowy. Zazwyczaj pierwsze zadania wykonuje się wczesną wiosną, a kończy aktywność polową w październiku czy listopadzie. Przez pozostałe miesiące w roku większość maszyn nie jest wykorzystywana. Dotyczy to nie tylko siewnika czy brony, które służą konkretnym zadaniom, ale również ciągnika rolniczego.
Traktor może, ale nie musi spędzać dwóch miesięcy w szopie czy garażu. Jeśli jest wykorzystywany jako środek transportu, rolnik może się nim poruszać także zimą. Pomimo to jednak jest to okres mniejszej aktywności sprzętu, dlatego trzeba go odpowiednio przygotować do przestoju.
Regularny serwis to podstawa
Jak w przypadku większości maszyn rolniczych, w tym także najważniejszym punktem dbałości o sprawność sprzętu jest poddawanie go regularnym przeglądom serwisowym. Nowoczesne ciągniki są skonstruowane tak, że regularne kontrole w odstępach zalecanych przez producenta gwarantują ich wysoki poziom niezawodności. Warto jednak zatroszczyć się o najbardziej wrażliwe elementy pojazdu takie jak:
- układ paliwowy – zalecane jest stosowanie paliwa zimowego oraz sprawdzenie stanu filtrów i zawartości wody w kielichu filtra paliwa;
- układ chłodzenia – przewody powinien wypełniać niezamarzający płyn chłodniczy, którego parametry warto skontrolować refraktometrem. Wskaże on, czy ciecz nadal ma taką samą temperaturę zamarzania;
- układ spryskiwania szyb – w jego zbiorniczku również powinien znaleźć się płyn zimowy, odporny na zamarzanie;
- układ hamulcowy – ze względu na to, że płyn hamulcowy jest higroskopijny i wchłania wodę, należy go wymieniać co dwa lata;
- akumulator – powinien być w pełni naładowany, a jego napięcie należy sprawdzać co kilka tygodni i przed planowanym uruchomieniem silnika. Podczas postoju zalecane jest ustawienie wyłącznika w pozycji Off.
Smarowanie podzespołów ciągnika
Chociaż zimą i podczas przestojów mechaniczne części traktora nie pracują i nie są poddawane tarciu, smarowanie jest niezwykle ważne. Ciągnik nie jest tak szczelny, jak samochód, a warunki pogodowe nie pozostają bez wpływu na jego wnętrze. Odpowiednio dobrane smary chronią części metalowe, a także uszczelki przed destrukcyjnym wpływem wilgoci czy niskich temperatur. Dzięki nim guma nie parcieje, a na metalu nie rozwija się korozja.
Smarowanie przedzimowe jest zabiegiem profilaktycznym, który między innymi ma na celu usunięcie z podzespołów nadmiaru wilgoci. Ponadto w szczeliny wypełnione smarem nie wnika woda, która zimą może zamarzać i powodować różne uszkodzenia. Preparat przeznaczony do konserwacji ciągników należy wprowadzić do wszystkich punktów smarowania.
Inne zabiegi przedzimowe
Poza wykonaniem wymienionych wyżej zabiegów konserwacyjnych i zabezpieczających warto też sprawdzić inne elementy traktora. Istotne jest ogumienie, a w szczególności ciśnienie w oponach, które powinno być nieco wyższe podczas postoju niż w czasie jazdy. Ciśnienie powietrza należy sprawdzać i uzupełniać przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu opony nie ulegną odkształceniu i wiosną nie będzie trzeba inwestować w nowe.
Warto też zadbać o odpowiednie warunki przechowywania pojazdu. Maszyna powinna stać pod dachem, w miejscu osłoniętym od śniegu i deszczu. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy ciągnik nakryć specjalną plandeką. Uchroni to instalację elektryczną przed kontaktem z wilgocią.