Przygotowanie kombajnu do żniw – o czym należy pamiętać?
Żniwa to najważniejszy czas w gospodarstwie. Bardzo ważne jest to, aby przebiegały sprawnie i bez problemów. Należy się więc odpowiednio do nich przygotować. Obejmuje to między innymi zadbanie o stan techniczny kluczowego sprzętu – czyli kombajnu. Jest on przez te kilka tygodni w roku bardzo intensywnie wykorzystywany. Dowiedz się, jak go przygotować do żniw.
Przegląd kombajnu przed żniwami
Żniwa to krótki i bardzo intensywny czas, który trzeba właściwie wykorzystać. Przy odpowiedniej pogodnie kombajn bywa wykorzystywany niemal przez całą dobę. Musi być więc przygotowany na duże obciążenie pracą. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu należy wykonać dokładny przegląd maszyny – przyjrzeć się wszystkim jej podzespołom, wymienić zużyte części oraz nasmarować te obszary, które tego wymagają. Warto skorzystać przy tym z listy kontrolnej, tak, aby nie zapomnieć o żadnym elemencie. Warto też przyjąć jeden kierunek poruszania się wokół maszyny i sprawdzania po kolei wszystkich wymagających tego miejsc.
Przegląd kombajnu najlepiej rozpocząć od próby rozruchu. Po długim przestoju mogą się bowiem pojawić problemy w tym obszarze. Specjaliści zalecają stopniowe uruchamianie kombajnu, by nie przeciążyć pasków klinowych. Należy też sprawdzić poziom naładowania akumulatorów i stan instalacji elektrycznej. Jeśli kombajn był dobrze oczyszczony z resztek pożniwnych, ryzyko uszkodzeń będzie zdecydowanie mniejsze.
W jakiej kolejności kontrolować elementy kombajnu?
Kontrola podzespołów kombajnu powinna się rozpocząć od zespołu żniwnego. Należy wymienić uszkodzone lub stępione nożyki i bagnety, a także wyregulować zespół tnący w taki sposób, by osie nożyków pokrywały się z osiami bagnetów. Następnie należy skontrolować układ napędowy kosy, nasmarować główki i określić stan przekładni kątowej. Powinno się zwracać szczególną uwagę na to, czy wszystkie części są sprawne, a w razie potrzeby koniecznie je wymienić. Elementy, które są tylko nieco skrzywione, można wyprostować. Sprawdzenia wymagają też: przenośnik ślimakowo-palcowy, plastikowe prowadnice palców podajnika, nagarniacz i sprzęgło przeciążeniowe, a następnie również przenośnik pochyły.
Kolejnymi ważnymi zespołami są zespół omłotowy i zespół czyszczący. Przy tym drugim należy rozpocząć od usunięcia zanieczyszczeń z podłogi. Później powinno się skontrolować między innymi przenośnik ziarnowy, sita, podsiewacze, elementy rozdrabniacza. Następnie należy sprawdzić wszystkie pozostałe elementy, zużyte wymieniając na nowe. Wiele elementów można z powodzeniem wymienić samodzielnie, ale przy niektórych wskazana jest fachowa pomoc. Dotyczy to na przykład wymiany cepów. Specjalista powinien się też zająć poziomowaniem klepiska w stosunku do bębna młócącego.
Silnik, pasy i łańcuchy
Nie można zapominać też o kontroli silnika z uwzględnieniem układów paliwowego, chłodzenia i smarowania. Należy wymienić filtry paliwowe i sprawdzić stan filtra powietrza oraz szczelność układu doprowadzającego je do silnika. Kolejno wykonuje się kontrolę poziomu i jakości oleju oraz poziomu płynu chłodniczego. Pomoże to zapobiec wielu usterkom w „najgorętszym” okresie.
Sprawdzić trzeba także pasy czy łańcuchy, szukając pęknięć i rozwarstwień oraz kontrolując ich napięcie. Jeśli pasy po uruchomieniu kombajnu wibrują, należy je chwilę poobserwować. Jeśli wibracje nie ustępują, trzeba przyjrzeć się łożyskom kół pasowych.
Na samym końcu warto te skontrolować stan wskaźników w kabinie, w razie potrzeby korzystając z fachowej pomocy. Konieczny jest też przegląd klimatyzacji, który pomoże zapewnić czyste i chłodne powietrze w kabinie podczas pracy.