Rolnictwo precyzyjne: na czym polega? Czy jest opłacalne?
Rolnictwo to jedna z najstarszych gałęzi działalności człowieka. Nie oznacza to jednak, że jest oporna na rozwój i nowe technologie. Wręcz przeciwnie – dzisiaj rolnicy mogą uzyskać znacznie większe plony właśnie dzięki postępowi. Jedną z nowoczesnych technik cieszących się rosnącym zainteresowaniem jest rolnictwo precyzyjne. Dowiedz się, na czym polega i czy jest opłacalne.
Czym jest rolnictwo precyzyjne?
Tradycyjnie pole jest traktowane jako jeden obszar, na którym przeprowadza się te same zabiegi według uśrednionych warunków. Zazwyczaj jednak typ, odczyn czy zasobność gleby różnią się w ramach tego samego pola. Im obszar jest rozleglejszy, tym większe może być to zróżnicowanie. To z kolei stwarza ryzyko na przykład nieprawidłowego dawkowania nawozów. Tymczasem przenawożenie jest szkodliwe dla środowiska i dla plonów, a zbyt mała ilość nawozu może skutkować zmniejszeniem zbiorów.
Odpowiedzią na te problemy jest rolnictwo precyzyjne. Do niedawna wyliczanie idealnych proporcji nawozów dla każdego obszaru pola było w zasadzie niemożliwe, a na pewno nieefektywne. Dziś jednak, z pomocą nowoczesnych technologii, można przyglądać się warunkom glebowym na polu znacznie dokładniej.
Rolnictwo precyzyjne jest kompleksowym systemem gospodarowania, wspomaganym przez nowoczesne technologie nawigacyjne i informatyczne. Umożliwia dostosowanie poszczególnych elementów agrotechniki do zmiennych warunków na konkretnych częściach pola, w zależności od aktualnego stanu rozwoju roślin czy właściwości glebowych. Dzięki temu umożliwia osiąganie znacznie lepszych rezultatów niż dotychczas.
Na czym dokładnie polega rolnictwo precyzyjne?
Jak to wygląda w praktyce? Pierwszym etapem jest przeprowadzenie prób glebowych i wykonanie mapowania pola. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu wielu nowoczesnych systemów i technologii. Wszelkie pozyskane dane są analizowane przez zaawansowane oprogramowanie. Tworzona jest mapa pola wraz z bazą informacji o właściwościach gleby i roślin, agrofagach, uzyskanym plonie oraz parametrach meteorologicznych. To z kolei jest podstawą do stworzenia map określających niezbędne zabiegi agrotechniczne dla każdego fragmentu pola z osobna.
W ramach rolnictwa precyzyjnego dozuje się nawozy i środki ochrony roślin w zróżnicowanych dawkach na innych fragmentach pola. Stosuje się także siew ze zmienną gęstością. Wszystko to wymaga oczywiście zastosowania kolejnych nowoczesnych technologii – maszyn rolniczych wyposażonych w zaawansowane komputery i GPS.
Rolnictwo precyzyjne – czy to się opłaca?
Rolnictwo precyzyjne niewątpliwie jest sposobem na większe, dorodniejsze plony, co przekłada się na większe zyski. Pozwala do maksimum wykorzystać dostępne warunki glebowe, a ponadto zachować większą kontrolę nad uprawami.
Precyzyjne dawkowanie nawozów i środków ochrony roślin pozwala zmniejszyć ich zużycie, a tym samym zredukować koszty. Podobny efekt daje wykorzystanie technologii GPS podczas prac polowych. Komputer steruje nimi bowiem w taki sposób, aby zminimalizować zużycie paliwa i zwiększyć komfort operatora. Uzyskane w ten sposób wyższe dochody zwykle rekompensują koszty związane z wdrożeniem nowej technologii.
Nie należy też zapominać, że rolnictwo precyzyjne jest korzystne również dla środowiska naturalnego, ponieważ pozwala zredukować ilość wprowadzanych do niego środków chemicznych i wykorzystać naturalne warunki panujące na polu.