Ciągnik to najważniejszy sprzęt wykorzystywany w gospodarstwie rolnym. Jest nie tylko środkiem transportu, ale też dostarcza napędu wielu maszynom. Stanowi miejsce pracy rolnika, co oznacza, że powinien zapewniać mu komfort i bezpieczeństwo. Nowoczesne maszyny zwykle mają znaczną moc. Co jednak z modelami ze starszych roczników? Czy warto w nich przeprowadzić tuning, który poprawi wydajność sprzętu i usprawni pracę?
Czym jest tuning ciągnika?
Tuning zazwyczaj kojarzy się z samochodami wyścigowymi, w których podkręca się obroty silnika, montuje dekoracyjne oświetlenie czy elementy wykończenia. W rzeczywistości tą nazwą obejmuje się wszelkie działania, których celem jest poprawa parametrów pracy pojazdu. Tuningować można wszystko: od skutera przez ciężarówkę po maszyny rolnicze z własnym napędem. Działanie to może też mieć różny zakres i obejmować rozmaite działania – od zmian w sposobie pracy silnika po zdobienie karoserii.
Efektem tuningu jest z jednej strony nabranie indywidualnego charakteru przez pojazd, a z drugiej – poprawa osiągów czy mocy. W przypadku ciągnika mogą to być np. lepsza wydajność maszyny podczas pracy na polu albo większy komfort rolnika dzięki modyfikacji kabiny. W znacznie mniejszym stopniu przeprowadza się natomiast tuning optyczny (zewnętrzny) czy akustyczny ciągnika. Maszyna rolnicza do pracy nie musi przecież efektownie brzmieć ani wyglądać. Powinna być przede wszystkim sprawna, wydajna i niezawodna w trudnych warunkach polowych.
Tuning ciągnika a poprawa bezpieczeństwa pracy rolnika
Specyfiką pracy ciągnika jest konieczność mierzenia się z trudnymi warunkami terenowymi. Nawet przy sprzyjającej pogodzie i optymalnych temperaturach maszyna musi poruszać się po luźnym gruncie, pokonywać nierówności, a często też znaczne pochyłości terenu. Dodając do tego wysoką wilgotność powietrza oraz skrajne niskie lub wysokie temperatury, nietrudno sobie wyobrazić, jakie obciążenia znosi silnik. To z kolei wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnych awarii.
W przypadku ciągników tuning przeprowadza się głównie w celu przywrócenia pełnej sprawności maszyny oraz poprawy bezpieczeństwa pracy rolnika. Najprostszym sposobem na osiągnięcie celu jest wymiana uszkodzonych czy zawodzących podzespołów na nowe. Ważne jest jednak, aby nie były one przypadkowe. Gwarancję bezpieczeństwa i niezawodności pracy ciągnika zapewnią jedynie oryginalne części i podzespoły, których dystrybucją zajmuje się firma Sarna.
Części pochodzące wprost od producenta ciągnika są projektowane i konstruowane z myślą o pracy w konkretnym zespole elementów. Są więc z nim kompatybilne, idealnie dopasowane pod względem wymiarów i funkcjonowania. Stosowanie zamienników lub podzespołów przeznaczonych do innych modeli i marek pojazdów może skończyć się poważniejszym uszkodzeniem traktora lub ograniczeniem jego sprawności i wydajności.
Tuning ciągnika a poprawa komfortu pracy kierowcy
Poza montażem oryginalnych podzespołów, w ciągniku można też zmieniać wyposażenie. Pozwala to na zwiększenie komfortu pracy kierowcy. Odpowiednio dobrane detale i akcesoria pomagają także skrócić jej czas. Umożliwiają też zwiększenie kontroli operatora nad wykonywanymi zadaniami bez potrzeby wychodzenia z kabiny. Ma to szczególne znaczenie podczas prac późnojesiennych czy wczesnowiosennych, gdy temperatury powietrza są niskie. Wśród typowych elementów wymienianych bądź montowanych w trakcie zmian tuningowych można wskazać:
- oświetlenie LED (np. lampy robocze Sparex),
- nawigację,
- fotel – na model z wyższej serii,
- kamery, które ułatwiają kontrolę poruszania się po polu.
Tuning ciągnika jest szczególnie wart uwagi w maszynach starszego typu. Jeśli nie ma środków lub możliwości jej wymiany na nowszy model, montaż nowych oryginalnych podzespołów czy poprawa komfortu w kabinie z pewnością będą miały duże znaczenie. Tuning pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, a to przełoży się na niższe koszty eksploatacji maszyny oraz na obniżenie całkowitego kosztu prowadzenia plantacji.