Nastawienie gospodarstwa na produkcję rolną nakłada na rolnika obowiązek dbania o glebę przez 12 miesięcy w roku. W związku z tym na żniwach nie kończy się, a przynajmniej nie powinna się kończyć jego praca. Utrzymanie gleby w dobrej kondycji do następnego siewu wymaga zaplanowania i realizacji uprawek pożniwnych. Czemu one służą i jakie maszyny sprawdzają, się przy ich prowadzeniu?
Czym jest uprawa pożniwna i jakie są jej cele?
Natura jest tak doskonale zorganizowana, że rzadko spotyka się tereny niepokryte roślinnością. Pozostawione samym sobie ugory w krótkim czasie pokrywają się chwastami i samosiejkami. Chronią one glebę przed utratą cennych składników odżywczych i regulują jej gospodarkę wodną. Przyroda sama wykorzystuje swoje zasoby, natomiast na polu czy plantacji musi o nie zadbać rolnik.
Pozostawienie gruntu bez zasiewu po dokonaniu zbioru jest jednym z najczęściej popełnianych błędów agrotechnicznych. Gleba jest wówczas wystawiona na działanie wiatru i słońca, przez co traci cenną wodę. Intensywność jej wyparowywania jest jeszcze większa, jeśli na polu pozostaje ściernisko. Pozostałości łodyg dodatkowo transpirują cenną wodę. Zagrożeniem na takich plantacjach są też samosiewy, które stanowią doskonałe podłoże do rozwoju chorób grzybowych. Rozwijają się na nich m.in.
- mączniak prawdziwy zbóż i traw,
- plamistość siatkowa jęczmienia,
- septorioza paskowana liści,
- rdza brunatna.
Patogeny te obciążają wiosenne uprawy już od pierwszych dni ich prowadzenia.
Uprawki pożniwne to nic innego jak zabiegi agrotechniczne, które mają do minimum ograniczyć rozwój chwastów i patogenów przez systematyczne zubażanie ich nasion czy zarodników. Chronią też glebę przed utratą cennej wody. Do typowych zabiegów przeprowadzanych 5-6 razy w sezonie zalicza się podorywka połączona z bronowaniem, przy czym każdy kolejny zabieg wykonuje się nieco inaczej, na określoną głębokość.
Maszyny do upraw pożniwnych
Wybór maszyn do prowadzenia upraw pożniwnych ma duże znaczenie. Pierwszy zabieg najlepiej przeprowadzić za pomocą kultywatora podorywkowego, który jest znacznie wydajniejszy od tradycyjnego pługa. Doskonale sprawdzą się w tej roli kultywatory z zębami z serii , produkowane przez firmę Grégoire Besson. Alternatywą dla nich może być tańsza brona. W naszej ofercie maszyn rolnych znajdują się różne jej warianty, w tym brony talerzowe, tradycyjne, krótkie, ciężkie i o dużej pojemności. To produkty marki Grégoire Besson. Nie są one jednak zalecane na polach intensywnie zaatakowanych przez perz.
Druga faza uprawek jest przeprowadzana na podoranym polu, na których stosuje się jedynie płytkie spulchnianie. Zabieg ten ma też na celu zniszczenie wczesnych siewek chwastów. Idealną maszyną do wykonania tego zadania jest brona zębowa. Jeśli pole jest przygotowywane pod zasiew pod rośliny jare, przed orką przedzimową należy powtórzyć tę procedurę jeszcze dwukrotnie, za każdym razem na większą głębokość.
Maszyny do mulczowania i rozdrabniania
Uprawy pożniwne są niezbędne do utrzymania czystości i odpowiedniego poziomu wilgotności gleby. Aby efekty były jak najlepsze, przed pierwszym bronowaniem warto pokusić się o zebranie z pola resztek słomy, a także przeprowadzenie mulczowania, czyli rozdrobnienie materiału roślinnego w celu jego worania w grunt. Przy takich pracach sprawdzą się profesjonalne maszyny marki Bednar – brony do słomy Striegel-Pro oraz mulczery.
Marką sprzętu, po który również warto sięgnąć podczas uprawek pożniwnych, jest Maschio Gaspardo. Firma oferuje między innymi niezawodne mulczery do trawy i materiałów drzewnych. Są kompaktowe i idealne do pracy na polach o wąskich rzędach.
Oczywiście, wszystkie niezbędne maszyny, znajdziesz w SarnaAgro. Dlatego też, zapraszamy do kontaktu!