Wał zawieszamy z włóką: jaki wybrać?
Uprawa gleby na polu pod zasiew zbóż czy roślin warzywnych obejmuje wiele czynności. Jedną z nich jest tzw. włókowanie, czyli bardzo płytka uprawka, prowadzona przy pomocy włóki ciągniętej za traktorem. Do wykonywania tego zadania można też wykorzystać funkcjonalny wał zawieszany z włóką. Ten produkt jest dostępny w ofercie wielu producentów. Jaki model sprawdzi się najlepiej przy pracach polowych? Podpowiadamy.
Wały uprawowe i ich rodzaje
Wał uprawowy jest specjalistyczną maszyną rolniczą wykorzystywaną na etapie przygotowywania gleby pod siew roślin uprawnych. Urządzenie może pracować niezależnie lub stanowić zespół z traktorem, pługiem i agregatem. Stosuje się je do uprawy pożniwnej, a także do wałowania po siewie. Głównym celem tego drugiego zabiegu jest wyrównanie powierzchni gleby. Dodatkowo korzystnym efektem jego przeprowadzenia może być podsiąkanie.
Klasyczne wały uprawowe mają zębate pierścienie, które podczas przejazdu maszyny dociskają warstwy gleby i kruszą odłamki. Ich praca znacząco wpływa na jakość późniejszych upraw oraz na urodzaj. Jej wykonanie pozwala zatrzymać wodę w glebie, zredukować erozję i poprawić kontakt nasion z gruntem.
Na rynku są dostępne wały uprawowe:
- gładkie gumowe,
- pierścieniowe,
- kolczatki,
- strunowe,
- rurowe,
- daszkowe,
- packer,
- crosskill,
- teownikowe,
- kraker.
Wały strunowe są najczęściej łączone z innymi maszynami. Przykładem jest wał zawieszany z włóką.
Kiedy i w jakim celu wykonuje się włókowanie?
Włókowanie jest metodą płytkiej uprawy gleby przez ciągnięcie po niej specjalnej maszyny. Stanowi ono alternatywę dla bronowania i niekiedy jest przez nie zastępowane. Celem takiego zabiegu agrotechnicznego jest wyrównanie powierzchni gleby, ugniecenie jej i rozkruszenie zaschniętej powierzchni. Jednocześnie w tym procesie są niszczone zaczątki chwastów. To znacznie zwiększa skuteczność walki z tymi szkodnikami upraw.
Włókowanie znajduje też zastosowanie w uprawie łąk i pastwisk. Wykonanie tego zabiegu przyspiesza kiełkowanie młodych traw. Dzięki temu zieleń staje się gęstsza i mocniejsza. Równocześnie są też rozbijane kretowiska i inne nierówności. To ważne, ponieważ ich obecność mogłaby negatywnie wpływać np. na nawodnienie oraz utrudniać koszenie trawy. Urządzeniem rolniczym, które umożliwia wykonywanie takiego zabiegu, jest wał zawieszany z włóką.
Nowoczesna maszyna uprawowa do wałowania i włókowania
Zarówno wałowanie, jak i włókowanie można wykonywać za pomocą jednej maszyny. Jest nią wspomniany wcześniej wał uprawowy z włóką. Modelem, który doskonale sprawdzi się podczas prac polowych, jest OffSet® 640 wyprodukowany przez firmę Güttler.
Maszyna może być stosowana zarówno podczas prac polowych przygotowujących glebę do siewu, jak i na łąkach oraz innych użytkach zielonych. Efektem jej działania jest wyrównanie powierzchni gleby. Jednocześnie wał zawieszany z włóką ma działanie antyerozyjne – chroni glebę przed nadmiernym parowaniem wody.
OffSet® 640 jest też niezastąpiony po siewie – maszyna poprawia umiejscowienie nasion w glebie. Wykorzystana na polach i łąkach, pobudza młode rośliny do wzrostu i zapobiega rozwojowi omacnicy prosowianki. Wał łączony w parę z włóką FlatSpring sprawdzi się też przy kruszeniu zaschniętej skorupy na powierzchni gleby oraz przy jej wyrównywaniu.
Maszyna jest wyposażona w hydrauliczną regulację agresywności włóki. Wał jest też bardzo wszechstronny, gdyż można go łączyć nie tylko z włóką, ale również z broną czy siewnikiem. Kompatybilne modele to np. brona HarroFlex. OffSet® 640 jest stosunkowo tani w eksploatacji, wysoce skuteczny, wielofunkcyjny, a koszt jego zakupu szybko się amortyzuje.