Wiosenna orka – pod jakie uprawy orać pole?
Oranie pola ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia długotrwałe działanie spulchniające. Gleba jest lepiej napowietrzona, co pobudza jej aktywność biologiczną. Ponadto staranna orka zapewnia zaoranie chwastów i osypanego ziarna zbóż, a także dokładne przykrycie międzyplonów i resztek pożniwnych. Orka zarówno likwiduje głębokie koleiny, jak i pozwala na równomierne wzbogacenie gleby w próchnicę, wapń i składniki pokarmowe.
Kiedy zalecana jest orka wiosenna?
Podstawowym zadaniem wiosennych prac na polu jest przygotowanie roli do wysiewu nasion. Zaorana gleba zapewnia korzystne warunki dla rozwoju systemu korzeniowego roślin. Ponadto odpowiednio przygotowana gleba pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury, wilgotności, a także dostępności składników pokarmowych.
Istotne jest również zatrzymanie w glebie jak największej ilości wody pochodzącej z opadów zimowych, co pomaga stworzyć optymalne warunki oraz utrzymać je przez cały okres wegetacji roślin.
Płytka orka wiosenna zalecana jest na glebach o zwięzłej strukturze, wilgotnych. Zapewnia uzyskanie gruzełkowatej struktury wierzchniej warstwy gleby. W ten sposób izoluje się powierzchnię roli od głębszych warstw gleby, co powoduje przerwanie nadmiernego parowania, oraz przyśpiesza ogrzewanie się gleby. Skutkuje to szybszym nagrzewaniem wierzchniej warstwy gleby, a to zapewnia bujny wzrost roślin.
Jakie są najczęstsze błędy rolników podczas orania pola?
Do najczęstszych błędów popełnianych przez rolników należy m.in. nadmierne ugniatanie gleby, spowodowane przez wielokrotne przejazdy maszyn rolniczych. Uprawom również nie służy zbyt późne rozpoczynanie orki przy glebie już przesuszonej, o zbyt małej wilgotności. Niekorzystne jest także zbyt głębokie spulchnienie gleby.
Orka wiosenna jest niewskazana na glebach lekkich, mało zasobnych w wilgoć, ponieważ może powodować nadmierne przesuszenie wierzchniej warstwy gleby, co często ma negatywny wpływ na rozwój roślin.
Pod jakie uprawy orka wiosenna?
Orka wiosenna jest zalecana w przypadku uprawy roślin jarych, np. gryki zwyczajnej, ziemniaków, słonecznika zwyczajnego, wyki jarej czy konopi siewnych. Odpowiednia jest także dla zbóż jarych, takich jak: kukurydza zwyczajna, jęczmień jary, pszenica jara, owies, pszenżyto jare, żyto jare.
Kukurydza czy ziemniaki to rośliny, które są siane i sadzone dosyć późno. Z tego powodu w porze wiosennej można pozwolić sobie na przerwę pomiędzy orką, a siewem czy sadzeniem.
Gleba przygotowana pod uprawę ziemniaków powinna być pulchna i przewiewna. Podobnych warunków potrzebują do wzrostu buraki, często uprawiane jako roślina pastewna, a także do celów spożywczych (buraki cukrowe). Zarówno ziemniaki, jak i buraki wymagają starannego doprawienia pola przed ich siewem, co wiąże się z koniecznością kilku przejazdów agregatem uprawowym.
Orka wiosenna jest idealna pod uprawę kukurydzy. Roślina ta łatwiej wschodzi na dobrze nagrzewającej się glebie. Wcześnie wykonany wysiew zapewnia roślinom lepsze ukorzenienie. Szybki wzrost kukurydzy generuje lepsze plony i chroni roślinę przed nadmiernymi szkodami ze strony ploniarki zbożówki.
Orka wiosenna pod zasiew zbóż
Orka powinna być również pierwszym zabiegiem uprawowym w przypadku zasiewu zbóż jarych. Pole należy orać na średnią głębokość, najlepiej z przedpłużkiem, gdyż zapewnia to zrzucenie nasion chwastów na dno bruzdy. W ten sposób redukujemy ich obecność do minimum.
Wiosenne przygotowanie gleby do siewu powinno być procesem prostym, wykonanym za pomocą jak najmniejszej liczby przejazdów maszyn rolniczych, ponieważ każdy kolejny pozostawia koleiny. Ponadto powoduje nadmierne ugniatanie gleby oraz niszczenie jej struktury.
Pamiętając o kilku prostych zasadach, możemy wykorzystać dobrodziejstwa orki wiosennej, aby jak najlepiej służyła naszym uprawom.
Jeśli szukasz odpowiedniego pługa – zapraszamy do kontaktu.
Mamy dla Ciebie specjalną ofertę na maszyny Grégoire Besson!