Wydajne i oszczędne prasowanie zielonek
W gospodarstwach rolnych konieczne jest regularne zbieranie zielonek, które następnie zamienia się w sianokiszonkę. Surowiec ten musi być jednak odpowiednio przygotowany. W tym celu wykorzystuje się specjalne prasy do zielonek. Jak wybrać urządzenie o odpowiedniej wydajności?
Dostępne prasy do zielonek
Na rynku znaleźć można prasy do zielonek o różnych konstrukcjach. Wśród nich warto wyróżnić modele:
- łańcuchowo-listwowe,
- walcowe,
- zmiennokomorowe.
Wybierając odpowiedni model, warto sprawdzić, czy wyposażono go w rotor tnący. Element ten pozwala na lepsze zagęszczenie materiału, co przekłada się bezpośrednio na jakość paszy podawanej zwierzętom. Takie rozwiązanie wpływa również na łatwość mieszania surowca w wozie paszowym oraz jego rozdawanie.
Prasy do zielonek mogą być wyposażone w podbieracze bezkrzywkowe lub krzywkowe. Pierwsze rozwiązanie jest prostsze, a więc znacznie tańsze i mniej awaryjne. Gwarantuje większą prędkość pracy. Modele krzywkowe pozwalają jednak na zminimalizowanie cząstek niepożądanych przedostających się do paszy. Zapewniają lepsze ustawienie źdźbeł względem rotatora tnącego, co powoduje bardziej równomierne cięcie.
Prasy zmiennokomorowe, czyli wydajność
W gospodarstwach rolnych dużą popularnością cieszą się prasy zmiennokomorowe. To urządzenia, które dzielą wspólną platformę. Pozwalają na tworzenie bel o różnych średnicach. Niektóre z nich są wyposażone w system formowania beli z układem stałego nacisku, który łączy działanie sprężynowe i hydrauliczne. Dzięki temu można uzyskać wysoki stopień zagęszczenia zielonki.
Prasy zmiennokomorowe mają największą możliwość zgniotu balotu. Uzyskują znaczną efektywność prasowania już na początku procesu, dzięki czemu wynikiem prac jest bardzo dobrze sprasowany surowiec – od rdzenia aż po obrzeże. Urządzenia te pozwalają na regulację stopnia zgniotu dla poszczególnych stref beli.
Dobrze zbite baloty przekładają się bezpośrednio na oszczędność folii kiszonkarskiej. W razie uszkodzenia zabezpieczenia z tworzywa sztucznego gęsty materiał pozostaje znacznie mniej podatny na psucie. Odpowiednio zbite baloty można łatwiej transportować, zajmują bowiem znacznie mniej miejsca.
O czym pamiętać, wybierając prasę do zielonek?
Prasy do zielonek różnią się od siebie konstrukcją. Warto wybierać modele, które wyposażono w jakościowe, szerokie ogumienie. Pozwala to na zminimalizowanie uszkodzeń darni, co przekłada się bezpośrednio na ilość plonów, a co za tym idzie – zyski przedsiębiorstwa.
Dobrym wyborem są prasy, które pozwalają na regulację stopnia zbicia surowca w poszczególnych fragmentach beli – od rdzenia aż po warstwę zewnętrzną. Urządzenia te umożliwiają zmianę ustawień z wykorzystaniem specjalnego sterownika.
Nie bez znaczenia jest też liczba noży w belce nożowej prasy. Na rynku znaleźć można modele wyposażone w nawet 32 sztuki. Im większa liczba, tym lepsze zagęszczenie balotu. Trzeba jednak pamiętać, że prasy wyposażone w kilkadziesiąt noży są mniej wydajne. Zużywają znacznie więcej paliwa i pracują wolniej.
Jeśli chodzi o noże, warto przyjrzeć się ich budowie i technice mocowania. Parametry te wpływają na łatwość wymiany i ostrzenia. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy większość użytków znajduje się na glebach mineralnych. W takich warunkach noże tępią się szybciej niż na torfie, dlatego trzeba je regularnie ostrzyć. W niektórych prasach zastosowano funkcję wysuwania belki nożowej, dzięki czemu można znacznie łatwiej wyjąć noże i poddać je konserwacji.