Zalety uprawy międzyrzędowej

Istnieje kilka sposobów wysiewu warzyw i zbóż. Niektóre z nich znacznie ułatwiają walkę z chwastami bez konieczności stosowania sztucznych środków ochrony roślin. Wśród takich metod wysiewu warto wyróżnić uprawę międzyrzędową. Na czym polega i jakie są jej największe zalety?

Uprawa międzyrzędowa, czyli łatwiejsze odchwaszczanie

Odchwaszczanie z wykorzystaniem metod mechanicznych cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala bowiem na zrezygnowanie ze stosowania herbicydów, które mogą wpływać negatywnie na jakość plonów. Co więcej, pozbywanie się chwastów umożliwia zwiększenie biomasy nadziemnej. Spulchnianie międzyrzędowe jest zatem zgodne z aktualnie obowiązującymi trendami w rolnictwie ekologicznym.

Uprawa międzyrzędowa a rośliny, które nie są odporne na działanie herbicydów

W niektórych przypadkach nie ma możliwości zastosowania herbicydów. Wówczas jedynym sposobem na pozbycie się chwastów jest zastosowanie metody mechanicznej z wykorzystaniem pielnika. Użycie tej maszyny staje się łatwiejsze, jeśli rośliny są posadzone w specjalnych rzędach. Taką technikę odchwaszczania wykorzystuje się m.in. w przypadku buraków cukrowych.

Uprawa międzyrzędowa a jakość gleby

Uprawa międzyrzędowa pozwala zmniejszyć zużycie środków chemicznych, które mogą znacznie szybciej prowadzić do erozji gleby, czyli pogorszenia jej jakości. We współczesnym rolnictwie coraz częściej stawia się na metody, które pozwalają na zachowanie podłoża w odpowiednim stanie, jednocześnie nie szkodząc środowisku. Z roku na rok w życie wchodzą też kolejne przepisy, które zmniejszają maksymalną dopuszczalną ilość środków chemicznych stosowanych w danej uprawie.

Co więcej, duże połacie gleby pomiędzy kolejnymi rzędami roślin są bardziej podatne na działanie promieni słonecznych i naturalne procesy napowietrzania. Lepiej chłoną wodę i wolniej ulegają erozji. Oznacza to, że takie podłoże często cechuje się wyższą jakością i większą zawartością cennych substancji odżywczych bez konieczności stosowania sztucznych preparatów.

Gleba w uprawie międzyrzędowej może znacznie dłużej utrzymywać wilgotność zwłaszcza w sytuacji, gdy zostanie ona pokryta resztkami pożniwnymi. To naturalna bariera zapobiegająca szybkiemu rozwojowi chwastów i zwiększonej utracie wody.

Uniwersalność uprawy międzyrzędowej

Uprawa międzyrzędowa to metoda bardzo uniwersalna, pozwalająca na zastosowanie w przypadku większości gatunków warzyw. Stosuje się ją głównie na polach, na których rosną: buraki, kukurydza, słonecznik, rzepak czy soja. Obecnie jednak maszyny i technologie dotyczące uprawy międzyrzędowej są udoskonalane w taki sposób, by ten sposób wysiewu był efektywny również w przypadku zbóż. Takie rozwiązanie jest cenione zwłaszcza w gospodarstwach, w których stawia się na uprawę roślin ekologicznych.

Możliwość automatyzacji zabiegów pielęgnacyjnych

Dbanie o rośliny wysiane w równych rzędach o stałych szerokościach jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku standardowych sposobów uprawy. W nowoczesnych gospodarstwach rolnych stosuje się innowacyjny sprzęt, który pozwala na szybkie odchwaszczanie bez udziału siły ludzkiej. Wszystko opiera się na specjalnych kultywatorach i pielnikach. Urządzenia te mogą poruszać się po wyznaczonej trasie, nie powodując uszkodzenia rzędów. Są programowane w taki sposób, by pozwalały na pozbywanie się jedynie chwastów, pomijając uprawiane warzywa czy rośliny oleiste. Dzięki temu można zachować wysoką wydajność, skracając czas zabiegów pielęgnacyjnych.