Zarządzanie resztkami pożniwnymi – poradnik
Resztki pożniwne to źródło materii organicznej, która może zasilić przyszłe plony. Powstają one po zbiorach, leżąc swobodnie na polu. Pozostawienie takich resztek bez odpowiedniego zagospodarowania może przyczynić się do utrudnienia uprawy gleby. Co zrobić z pozostałościami po żniwach?
Sposoby na zarządzanie resztkami pożniwnymi – słoma
Istnieje kilka sposobów na zarządzanie resztkami pożniwnymi. Najpopularniejszym z nich jest prasowanie słomy lub jej rozdrobnienie. Taki materiał można następnie równomiernie rozprowadzić na polu kombajnem. Słoma powinna być rozrzucona w takich samych ilościach na całej szerokości listwy tnącej, by uniknąć tworzenia się skupisk.
Zarządzanie resztkami pożniwnymi w uprawach rzepaku
Resztki pożniwne pojawiają się nie tylko na polach, na których rosło zboże, lecz także w uprawach rzepaku. W przypadku tej rośliny warto zastosować specjalne pojazdy z redlicami, które tną suche elementy łodyg. Następnie są one rozrzucane po polu. Resztki rzepaku zaczynają szybko rosnąć. Ich późniejsze zniszczenie pozwala na dodatkowe wzbogacenie gleby.
Zarządzanie resztkami pożniwnymi – uprawa kukurydzy
Przygotowanie gleby po uprawie kukurydzy bywa problematyczne. To duże rośliny z grubymi łodygami, których zniszczenie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Profesjonalne maszyny pozwalają zredukować resztki pożniwne do elementów o długości maksymalnie kilku centymetrów. Dzięki temu łatwiejsze jest wmieszanie ich w glebę podczas przygotowywania podłoża do kolejnego sezonu.
Utrzymanie łąk i pastwisk a zarządzanie resztkami
Zarządzanie resztkami ma ogromne znaczenie również w utrzymaniu łąk i pastwisk. Pozwala ono pozbyć się chwastów czy samodzielnego rozsiewania roślin leśnych. Metoda ta umożliwia też zachowanie odpowiedniej jakości paszy dla zwierząt.
Zarządzanie resztkami na łąkach i pastwiskach najczęściej dotyczy terenów położonych na obrzeżach. To właśnie w tych miejscach pojawia się najwięcej chwastów. Rozdrabnianie niepożądanej roślinności pozwala na wyrównanie trawy i wyeliminowanie starych źdźbeł, co przekłada się bezpośrednio na jakość przygotowywanej paszy.
Jakie maszyny są potrzebne do zarządzania resztkami pożniwnymi?
Równomierne rozłożenie rozdrobnionej lub sprasowanej słomy jest możliwe z zastosowaniem specjalnej brony. Takie urządzenie umożliwia przetwarzanie gleby na głębokość nawet kilku centymetrów. Tego typu działanie pozwala nie tylko na przygotowanie ziemi do kolejnego sezonu, lecz także aktywację wzrostu nowych roślin z resztek nasion zbóż. Maszyna ta jest wykorzystywana również do skrócenia i połamania łodyg w sytuacji, gdy kombajn pozostawił wysokie ściernisko.
Dlaczego zarządzanie resztkami pożniwnymi jest tak ważne?
Zarządzanie resztkami pożniwnymi pozwala na odpowiednie przygotowanie terenu do kolejnego sezonu. Takie działanie umożliwia zniszczenie pozostałości po uprawie, które stanowią cenne źródło substancji odżywczych dla przyszłych plonów. Rozdrobnienie resztek pożniwnych daje również szansę na wzrost nasionom, które samoistnie rozsiały się po polu w trakcie zbiorów. Młode kiełki zawierają wiele ważnych składników, dlatego ich wymieszanie z glebą przed wysiewem kolejnych roślin pozwala na poprawienie jej parametrów.
Zarządzanie resztkami przebiega w różny sposób w zależności od rodzaju uprawy i grubości łodyg roślin. Proces ten zawsze wymaga jednak zastosowania specjalistycznego sprzętu, który jest w stanie sprawnie rozdrabniać materię organiczną.