Zarządzanie resztkami pożniwnymi
Resztki pożniwne warto wykorzystać, aby poprawić stan gleby. Przy zarządzaniu tym cennym materiałem ważne jest uwzględnienie potrzeb roślin, które będą uprawiane w kolejnych sezonach. Niektóre z nich mogą wymagać specyficznych warunków glebowych lub preferować określone składniki odżywcze. Zobacz, jak wykorzystać resztki pożniwne i jakich maszyn do tego użyć.
Co zrobić z resztkami pożniwnymi?
Zobacz, jakie działania możesz podjąć po żniwach, aby wykorzystać pozostałości roślinne.
Warto pozostawić resztki pożniwne na polu. Odpowiednio rozłożone mogą pełnić funkcję organicznego nawozu, chronić glebę przed erozją, utrzymywać jej wilgotność oraz dostarczać składników odżywczych.
Jeśli resztki są zbyt duże lub gęsto skupione, rozdrobnienie ułatwi ich rozkład. Możesz użyć rozdrabniacza roślinnego, aby podzielić materiał na mniejsze kawałki, które łatwiej ulegną rozłożeniu. Najlepiej rozprowadzać je na polu przy użyciu brony.
Należy usunąć z resztek wszelkie obce ciała, takie jak kamienie, gałęzie itp. Możesz to zrobić poprzez przesiewanie i separację. Służą do tego specjalne sita i inne urządzenia do oddzielania niepożądanych elementów.
Jeśli nie zamierzasz pozostawić resztek na polu, rozważ ich kompostowanie. Pozwala ono na przekształcenie ich w cenny materiał organiczny, którego można użyć jako naturalnego nawozu.
Resztki po żniwach mogą być stosowane również jako materiał ściółkujący. Pomaga on w ograniczeniu wzrostu chwastów, utrzymaniu wilgotności gleby oraz w ochronie przed erozją. Dzięki temu można utrzymać zdrowe środowisko dla wzrostu kolejnych roślin.
Przed zastosowaniem resztek pożniwnych zaleca się przeprowadzenie analizy ich składu chemicznego i pH. Pozwoli to na dostosowanie sposobu nawożenia gleby do konkretnych potrzeb i uniknięcie problemów z przenawożeniem.
Aby zarządzanie resztkami pożniwnymi dawało pożądane efekty, zawsze należy dostosować strategię działania do lokalnych warunków. Chodzi między innymi o typ gleby, rodzaj upraw oraz specyficzne potrzeby gospodarstwa rolnego.
Jakie maszyny przydadzą się w zarządzaniu resztkami pożniwnymi?
Aby prace po żniwach mogły być prowadzone efektywnie i wydajnie, konieczne jest wykorzystanie określonych maszyn i narzędzi. Są to między innymi następujące urządzenia.
Rozdrabniacze roślinne – służą do rozdrabniania resztek pożniwnych na mniejsze kawałki. Mogą być wykorzystywane do mielenia łodyg, pni, słomy lub innych pozostałości.
Prasy belujące – pozwalają na zbieranie i pakowanie resztek w zwarte belki. Mogą być używane do belowania słomy, siana, łodyg lub innych materiałów roślinnych.
Brony i kultywatory – służą do mieszania resztek pożniwnych z glebą. Maszyny penetrują ją, przerywając i rozdrabniając materiał roślinny, a jednocześnie poprawiając strukturę gruntu. Kultywatory mogą być wyposażone w dodatkowe narzędzia, które ułatwiają rozkład resztek.
Agregaty uprawowe – to m.in. rozłupywacze i wały talerzowe, które są używane do rozdrabniania materiału i mieszania go z glebą.
Rozsiewacze – są stosowane do równomiernej aplikacji nawozów mineralnych, kompostu lub innych materiałów organicznych. Są skutecznym narzędziem do nawożenia gleby przy użyciu resztek pożniwnych.
Ważnym narzędziem w zarządzaniu resztkami pożniwnymi jest brona do słomy. Zobacz jeden z polecanych modeli.
Brona do słomy STRIEGEL-PRO PE – dlaczego warto?
Ta brona to prosta maszyna o wielu funkcjonalnościach. Oferuje szeroki zakres zastosowań i cechuje się niezwykłą wydajnością.
Jest przeznaczona głównie do równomiernego rozprowadzania resztek po zbiorach oraz do pobudzania wzrostu niepożądanych nasion zbóż. Może być używana także w:
lekkiej wiosennej uprawie gleby,
napowietrzaniu zbóż,
obrabianiu trwałych użytków zielonych,
nawożeniu uzupełniającym,
zakładaniu międzyplonów.
To model zaczepiany, który jest wyposażony w sześciorzędową sekcję prętową. Sprawdzona konstrukcja gwarantuje bardzo dobre kopiowanie terenu i utrzymanie zadanej głębokości roboczej na całej szerokości maszyny.