Zimowy przegląd maszyn rolniczych – o czym pamiętać?

Zima to okres, w którym maszyny rolnicze są eksploatowane znacznie mniej intensywnie. Wiele z nich przez 2-3 miesiące w ogóle nie opuszcza miejsc parkowania, w oczekiwaniu na wiosenne prace polowe. Pozostawione po okresie jesiennym w takim stanie, w jakim zjechały z pola, są narażone na szybsze niszczenie części i utratę sprawności. Dlatego zanim wprowadzi się je do szopy czy garażu, warto poświęcić trochę czasu na zimowy przegląd.

Dlaczego przeglądy maszyn rolniczych należy wykonywać przed zimą?

Intensywna eksploatacja maszyn rolniczych w okresie od wiosny do jesieni sprawia, że większość ich podzespołów roboczych i ruchomych części ulega zużyciu. Szczególnie narażone są ostrza noży czy inne elementy mające bezpośredni kontakt z roślinami na polu. Przykładem są hedery do kukurydzy, w których zespół zbierający jest nieustannie w kontakcie z twardymi i ostrymi kolbami. Podczas pracy zużywają się też uszczelki i elementy zespołu smarującego, który nieustannie musi dostarczać smar do pracujących części.

 

Podczas pracy w polu pomiędzy elementy maszyny dostają się także różne zanieczyszczenia. Są to zarówno części roślin, jak i ich soki, błoto, wilgoć czy ziarna piasku. Po dłuższym odpoczynku wiele takich substancji zasycha, blokując mechanizmy, a podczas próby rozruchu – niszczy je. Ponadto wilgoć pozostawiona w maszynie może zimą zamarzać, rozsadzając przewody. Wymienione powody nie są jedynymi, dla których warto przeprowadzić przegląd przed zimą. Należy też pomyśleć o wiosennej gorączce prac. Kiedy trzeba wyjechać w pole, nie ma już czasu na przeglądy czy konserwacje. Poza tym wiosną zawsze trzeba się liczyć z długimi kolejkami do serwisów i sklepów z częściami zamiennymi.

O czym należy pamiętać podczas zimowego przeglądu?

Najważniejszą sprawą, o którą należy zadbać przed zimowym przeglądem, jest znalezienie odpowiedniego dystrybutora części zamiennych. Jest nim również nasza firma. Od wielu lat zaopatrujemy rolników w oryginalne części zamienne AGCO, przeznaczone do ciągników rolniczych Massey Ferguson oraz wszystkich innych marek. Są to również części do silników, kombajnów zbożowych i innych maszyn rolniczych.

 

Przegląd maszyn rolniczych powinien zostać wykonany zaraz po ich gruntownym wyczyszczeniu. Do czynności, o których należy pamiętać podczas przeglądu, zaliczają się:

  • zabezpieczenie akumulatora, który jest wrażliwy na niskie temperatury. Jeśli jest on używany kilka lat, konieczna może okazać się jego wymiana na nowy;
  • wymiana płynu chłodzącego na zimowy, wyprodukowany na bazie glikolu i odporny na zamarzanie;
  • usunięcie wody z układów powietrznych, jeśli takie znajdują się w maszynie;
  • zakonserwowanie metalowych części odpowiednim smarem;
  • wymiana zardzewiałych części lub wyczyszczenie ich szczotką drucianą i pomalowanie;
  • wymiana wszystkich filtrów;
  • wymiana wszystkich uszkodzonych i zużytych części roboczych maszyny na nowe.

 

Odkładanie prac do wiosny może skończyć się tym, że po pierwszym uruchomieniu traktora czy kombajnu trzeba go będzie oddać do serwisu. Nawet jeśli jesienią maszyna była sprawna, zimowe temperatury w połączeniu z destrukcyjnym działaniem wilgoci mogą sprawić, że silnik nie uruchomi się, a zespół roboczy nie podejmie pracy.

Przezorny rolnik powinien też pamiętać, że przygotowanie maszyny do zimowania może mu zaoszczędzić wielu wydatków oraz nieplanowanych przerw w pracach polowych. Wcześniejsze zaopatrzenie się w niezbędne części zamienne zazwyczaj oznacza ich niższe ceny, większy wybór asortymentu i krótki czas realizacji zamówień.