Nowoczesne rolnictwo coraz częściej korzysta z technologii, dzięki którym prowadzenie upraw jest efektywniejsze i tańsze oraz wymaga mniejszego nakładu pracy. Przykładem takiego rozwiązania jest zastosowanie GPS w procesach nawożenia czy aplikacji środków ochrony roślin. Sprawdź, jak możesz wdrożyć ten system i dlaczego warto zamontować nawigację satelitarną w ciągniku.

Jakie korzyści daje nawigacja GPS w ciągniku?

Prowadzenie plantacji oznacza wykonywanie szeregu prac polowych zgodnie z kalendarzem agrotechnicznym. Większość z nich to przejazdy maszyną po polu w celu zaaplikowania różnych preparatów poprawiających warunki środowiskowe uprawy. Niektóre z tych zadań są wymuszone sytuacją biologiczną czy warunkami pogodowymi. Ich wykonanie jest niezbędne, gdy pojawią się szkodniki, chwasty czy choroby roślin uprawnych.

Natura jest nieprzewidywalna. Nawet wtedy, gdy rolnik dba po zasilenie gleby w mikro- i makroelementy czy też zastosuje zaprawiane ziarno siewne, nie jest on w stanie przewidzieć, z jakimi zagrożeniami będzie się musiał zmierzyć. Co ważniejsze, choroba wirusowa czy atak insektów mogą objąć tylko część plantacji – to ona będzie wymagać oprysku herbicydami lub innymi środkami ochrony roślin. System GPS przychodzi wówczas z pomocą.

 

Wykorzystanie nawigacji satelitarnej pozwala na systematycznie zbieranie danych z każdego sektora plantacji oraz dostosowywanie do nich systemu oprysków czy nawożenia. Jeśli w jednym z wytyczonych obszarów rośliny słabiej się rozwijają lub są intensywniej atakowane przez chorobę, odpowiednia aplikacja analizuje dostarczone dane oraz opracowuje plan dozowania preparatów. Dzięki temu są one podawane tam, gdzie są potrzebne, a preparat nie jest marnowany na „zdrowej” części uprawy.

Główne korzyści, dla których warto zainstalować GPS w ciągniku to:

  • optymalizacja prowadzenia maszyny po polu, bez ryzyka nakładania się na siebie stref oprysku,
  • możliwość pracy w trudnych warunkach środowiskowych i przy słabej widoczności,
  • dostosowanie poziomu aplikacji preparatów do potrzeb każdej strefy pola,
  • unikanie trudnych i czasochłonnych manewrów, które wiązałyby się ze spalaniem większej ilości paliwa,
  • ograniczenie do minimum liczby przejazdów po polu (to oszczędność czasu i kosztów eksploatacji maszyny).

Jak dobrać system GPS do maszyny?

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które różnią się między sobą stopniem zaawansowania technicznego, dostępnymi funkcjami i ceną. Dlatego nie zawsze najlepszym wyborem będzie standardowy GPS.

Podstawowym kryterium wyboru systemu nawigacji satelitarnej do ciągnika powinna być jego dokładność. Precyzja najbardziej zaawansowanych odbiorników sygnałów satelitarnych jest tak duża, że pozwala na określenie położenia maszyny w przestrzeni z dokładnością do kilku centymetrów.

Jedną z propozycji, jakie przygotował dla rolników znany producent maszyn, Massey Ferguson, jest system MF Guide. Pozwala on na dokładne prowadzenie maszyny po polu bez użycia rąk. System może być dowolnie kalibrowany, zależnie od potrzeb. Jego dokładność wynosi od 1 m do mniej niż 1 cm.

Podstawę obsługi systemu MF Guide stanowi odbiornik satelitarny. Do szczególnie polecanych zalicza się model NovAtel®, na który obecnie mamy promocję. Dlatego jeszcze przed wiosennymi pracami polowymi możesz go kupić w okazyjnej cenie i przygotować ciągnik do kolejnego sezonu. Alternatywnym rozwiązaniem są odbiorniki Trimble®. Oba modele urządzeń zapewniają skalowalną dokładność dzięki obsłudze kilku popularnych systemów satelitarnych, takich jak EGNOS / WAAS. Ponadto urządzenia NovAtel® SMART7 obsługują systemy TerraStar-L i TerraStar-C PRO Correction Services oraz RTK, a Trimble® – systemy RangePoint RTX™, CenterPoint RTX™ i NTRIP.