Żniwa to niezwykle intensywny etap pracy każdego rolnika. Na zbiory zbóż czy kukurydzy często ma on niewiele czasu, a niewłaściwa organizacja czy przedłużanie koszenia przyczyniają się do powstawania strat. Dlatego efektywność zbiorów w dużym stopniu jest uzależniona od tego, jak gospodarz się do nich przygotuje. Nie chodzi tu jednak tylko o przegląd i konserwację maszyn.

Sprawny sprzęt to podstawa, ale to nie wszystko

O tym, że sukces zbiorów zależy od sprawności i wydajności maszyn, wie każdy rolnik. Dlatego priorytetem jest dla niego dokonanie kompleksowego przeglądu kombajnu czy traktora oraz wymiana zużytych części i konserwacja. Dzięki temu zyskuje on niemal stuprocentową pewność, że maszyna nie ulegnie awarii w środku pola, przerywając lub wydłużając zbiory. Przygotowanie maszyn do żniw powinien zacząć już wiosną, z uwagi na to, że przed samymi zbiorami serwisy mogą być niedostępne lub oferują długie terminy realizacji usług. Sprawny kombajn to jednak nie jedyna rzecz, a jaką powinien zadbać rolnik przed żniwami.

Części zamienne do maszyn

Nawet najlepiej przygotowana i w pełni sprawna maszyna podczas prac polowych może ulec awarii. Wystarczy większy kamień, który dostanie się pod ostrza noży, a dojdzie do ich wyszczerbienia lub złamania. Prace polowe nie należą do łatwych, a maszyny często muszą poruszać się po nierównym i miękkim gruncie. Dodatkowym utrudnieniem mogą być niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Ponieważ nawet drobna usterka może zatrzymać zbiory na wiele godzin, warto zadbać o możliwość jej jak najszybszego usunięcia. Dlatego też jako element przygotowania do żniw każdy rolnik powinien uwzględnić zakup podstawowych części zamiennych. Doświadczenie z pewnością podpowie mu, które detale psują się najczęściej i wymagają częstej wymiany. Jak podpowiadają eksperci Sarna, do części, które najszybciej ulegają zużyciu, zaliczają się:

  • bagnet podwójny,
  • podnośnik łanu,
  • nóż bijakowy,
  • wał wytrząsacza,
  • palec nagarniacza.

Obok części zamiennych w wyposażeniu rolnika powinny się też znaleźć smary do maszyn żniwnych, a także paliwo i płyny eksploatacyjne.

Akcesoria niezbędne do prac polowych

Poza częściami do maszyn żniwnych ważnym elementem wyposażenia rolnika są też akcesoria. Często są to drobne elementy, które są mimo to bardzo ważne, ponieważ pomagają w stworzeniu odpowiednich warunków polowych czy też w ich ocenie. Wśród niezbędnych akcesoriów żniwnych można wymienić:

  • wilgotnościomierze do zboża,
  • wilgotnościomierze do gruntu,
  • lampy robocze LED,
  • wygodne siedzenie do kabiny kombajnu,
  • system wentylacji lub klimatyzacji kabiny.

Zabezpieczenie na okoliczność nieszczęśliwych wypadków

Żniwa są realizowane w intensywnym tempie, często przy wykorzystaniu maszyn stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia. Ponadto rozgrzany, iskrzący silnik nie jest dobrym towarzystwem dla wysuszonej w słońcu słomy. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem tych prac polowych warto zadbać o wyposażenie w środki ochrony pożarowej. Niezbędna będzie w pełni sprawna i napełniona gaśnica z certyfikatem. Warto postarać się też o beczkę z wodą i wiadro lub inny pojemnik do czerpania.

Do zabezpieczenia ran i urazów przyda się dobrze wyposażona apteczka. Powinny się w niej znaleźć środki opatrunkowe i odkażające. Natomiast woda jest niezbędna nie tylko do gaszenia ewentualnego zarzewia ognia, ale też do schładzania się i nawadniania przy dużych upałach. Dzięki temu można zapobiec ewentualnym udarom cieplnym i odwodnieniu po wielu godzinach pracy.