Żniwa: jak poprawić komfort operatora? Skuteczne wskazówki!
Praca operatora kombajnu lub innej maszyny rolniczej podczas żniw często odbywa się w niekomfortowych warunkach. Spędzanie wielu godzin w nagrzanej kabinie, w pozycji siedzącej może przyczyniać się do powstawania różnych dolegliwości, a już z pewnością powoduje zmęczenie. Czas spędzony za kierownicą ciągnika można jednak skrócić, podobnie jak da się poprawić komfort pracy. Wystarczy kilka prostych zmian w wyposażeniu maszyny.
Ergonomiczny fotel operatora to podstawa
Pierwszym krokiem na drodze do poprawy komfortu operatora kombajnu żniwnego jest zadbanie o wygodne miejsce pracy. W najnowszych maszynach, takich jak Case IH Axial-Flow, producent wprowadził już udogodnienie w postaci luksusowego fotela. Ma on nie tylko ergonomiczny kształt, ale też jest odpowiednio ustawiony w stosunku do kierownicy i podłogi. W fotelu niezwykle ważna jest amortyzacja z uwagi na to, że kombajn często jeździ po muldach i nierównościach.
W starszych modelach maszyn, w których nie przewidziano takich siedzisk, warto dokonać ich wymiany na pneumatyczne. Koszt takiej inwestycji nie musi być bardzo wysoki, gdyż z powodzeniem w tej roli sprawdzi się używana podstawa z innej maszyny. Aby siedzisko było komfortowe, musi być wykonane z odpowiednich materiałów, które nie będą sprzyjać poceniu się i wchłaniać wilgoci.
Optymalna temperatura w kabinie
Spędzanie wielu godzin w kabinie kombajnu z metalowym dachem, który intensywnie nagrzewa się na słońcu, z pewnością nie gwarantuje operatorowi komfortu. Zadbanie o optymalną temperaturę wnętrza jest tu więc konieczne nie tylko z uwagi na wygodę, ale też zdrowie i bezpieczeństwo. Najpopularniejszym, chociaż nie najprostszym rozwiązaniem, jest oczywiście montaż profesjonalnego układu klimatyzacji z chłodnicą, sprężarką i czynnikiem chłodzącym.
Ciekawym rozwiązaniem są dachowe urządzenia wodne, które zapewniają skuteczne chłodzenie wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsza klima nie zagwarantuje komfortu, jeśli kabina nie będzie całkowicie szczelna. Uszczelnienie ma też inną zaletę. Pozwoli wytłumić wszystkie zewnętrzne hałasy, dzięki czemu operator będzie mógł opracować w ciszy, wygodnie komunikować się przez radio czy koncentrować na zadaniach.
Przygotowanie maszyny do żniw
Na komfort pracy operatora z pewnością składa się też sprawność maszyny. Idealne byłoby optymalne wyposażenie wnętrza w teleskopową kierownicę oraz przyrządy i kluczowe przyciski w zasięgu ręki. W starszych maszynach takie rozwiązania nie są dostępne, dlatego warto ograniczyć się do możliwych modyfikacji, które usprawnią i przyspieszą zbiór. W przypadku innych niż kombajn maszyn żniwnych współpracujących z ciągnikiem praktycznym rozwiązaniem jest montaż szybkosprzęgów. Ułatwią one i przyspieszą zaczepianie sprzętu do ciągnika.
Traktor wykorzystywany przy żniwach można wyposażyć w ładowacz czołowy z szerokim wyborem akcesoriów. Specjalne widły usprawnią zbiór i załadunek balotów słomy lub też ich przemieszczanie w jedno miejsce. W starszych ciągnikach obsługę takiego ładowacza usprawni montaż dodatkowej pompy hydraulicznej.
Serwis i konserwacja
Przed przystąpieniem do żniw nie można też zapomnieć o przeprowadzeniu przeglądu maszyn, ich konserwacji i wymianie zużytych części. Do tego celu warto wykorzystać profesjonalny serwis. Wymiana części, uzupełnienie płynów eksploatacyjnych i wyczyszczenie filtrów zagwarantują, że operator nie będzie się zmagał z usterkami i przestojami maszyny. Świadomość sprawnej maszyny podniesie też jego komfort psychiczny.