Zielonki to jedne z najpopularniejszych, wysokiej jakości pasz dla zwierząt. Warto już teraz odpowiednio przygotować się do zbiorów, aby zapewnić swojemu gospodarstwu najlepsze możliwe plony. O wielkości plonu pochodzącego z pierwszego odrostu, jak i o jego jakości decydują szczegóły, o których warto pamiętać. Ważna jest nie tylko wiedza, ale również dobór odpowiednich i funkcjonalnych maszyn.

Maszyny zielonkowe MF

Pokazy zielonkowe z Sarną.

Idealny czas na rozpoczęcie zielonych żniw

Pierwszy pokos powinien przypadać na przełom maja i czerwca. Jest uzależniony od warunków pogodowych. O jakości zebranej paszy decyduje termin rozpoczęcia żniw. Podczas żniw zielonkowych koszone są różne gatunki roślin – każda z nich osiąga dojrzałość w innym terminie. Pierwszy pokos jest jednak najważniejszy, bo przy użytkowaniu trzykośnym stanowi nawet 60% z całorocznego plonu. Pierwszy odrost rośliny ma również największe znaczenie w bilansie paszowym.

Zbiór prowadzi się zależnie od składu runi (trawy, mieszanki traw i roślin motylkowych czy też roślin motylkowych w czystym siewie). Trawy należy kosić w terminie do pełni kłoszenia dominujących gatunków. Lucerna powinna być zebrana w fazie pełni pąkowania, a koniczyna czerwona – w fazie pełni kwitnienia.

 

Jak kosić trawy?

Trawy najlepiej kosić na wysokości pięciu centymetrów, gdyż koszona zbyt wysoko może utrudniać odrastanie nowych pędów, a także sprzyjać pojawianiu się chwastów. Trawa koszona zbyt nisko może spowodować zanieczyszczenie plonów przez ziemię.

W przypadku traw pierwszy pokos posiada najlepszy skład, poprzez wysoką koncentrację cukrów i dobre proporcje białek. Pierwszy i ostatni pokos są więc najlepsze na sianokiszonkę. Trawy pastewne przeznaczone zarówno na siano, jak i sianokiszonkę należy ścinać we wczesnych fazach rozwojowych – na początku kłoszenia się dominujących w poroście gatunków traw – na przełomie drugiej i trzeciej dekady maja.

Jak kosić lucernę?

W pierwszym roku siewu lucerna powinna być koszona w okresie pełni kwitnienia. Jej użytkowanie w dalszych latach zależy od przeznaczenia zielonki. Z surowca zbieranego we wczesnej fazie rozwojowej (początku pąkowania) można uzyskać wysokobiałkowy susz. Trzykrotny zbiór lucerny przeznaczonej na siano zapewnia duże plony o suchej masie, lecz mniejszej wartości pokarmowej. W takim wypadku pierwszy pokos następuje w fazie pąkowania, kolejny – kwitnienia, a trzeci – na początku października. Lucerna posiada wysoką szyjkę korzeniową, dlatego należy ją kosić na wysokości około 7 cm.

Jak kosić koniczynę czerwoną?

Pierwszy pokłos zbieramy w fazie pełni kwitnienia. W drugim roku wegetacji koniczyny pierwszy pokłos powinien przypadać w czasie pełni kwitnienia koniczyny – w połowie czerwca. Po raz drugi kosi się ją w fazie kwitnienia – drugiej połowie sierpnia. W rejonach o dużej ilości opadów można uprawiać koniczynę trójkośnie.

Jak kosić koniczynę białą?

Koniczyna biała sprawdza się do nasadzeń w mieszance z trawami pastewnymi. Najczęstszym błędem rolników jest zbyt późne koszenie koniczyny białej – w trakcie kwitnięcia i przekwitania. Należy więc kosić koniczynę białą, gdy roślina zawiązuje główki.

Dobór odpowiednich maszyn do koszenia

Kosiarki dyskowe MF Farmer to ekonomiczne rozwiązania dla średnich gospodarstw rolnych, ponieważ są przystosowane do potrzeb rolników używających ciągników o niższej mocy, a także do mniejszego areału do skoszenia.

Maszyny Massey Ferguson Professional są dedykowane dla większych gospodarstw rolnych oraz usługodawców. Ich użycie sprawdzi się w przypadku realizacji dużych zadań, gdyż posiadają wiele funkcji, zapewniających wysoką wydajność przy niskich kosztach utrzymania.

Kosiarki bębnowe Massey Ferguson z serii M to oszczędne, niezawodne rozwiązanie do koszenia roślin w trudnych warunkach. Zapewniają precyzyjne cięcie oraz wysoką wydajność.